Na nasz nastrój wpływa wiele czynników – od pogody, temperatury lub ludzi w których przebywamy. Od niedawna eksperci twierdza, że na samopoczucie człowieka wpływ ma tez światło! Wielokrotnie podczas sennych, długich jesiennych wieczorów czujemy się źle, nic nam się nie chce. Natomiast wiosną, kiedy słońca jest więcej czujemy pełnie sił witanych.
Światło słoneczne, przede wszystkim reguluje nasz biologiczny zegar oraz czynności które wykonujemy podczas całego dnia. Odpowiednio zbilansowane, regulują wewnętrzne procesy biologiczne, zachodzące w ciele człowieka, między innymi produkcję hormonu melatoniny. Zakłócenie dobowego rytmu, przez niewłaściwe oświetlenie, zmniejsza wydzielanie się hormonu, co przenosi się np.: na problemy z zasypianiem. Wystawieni na promienie świetlne, czujemy się tez szczęśliwsi. produkowana w organizmie serotonina – hormon szczęścia poprawia ogólna koncentracje organizmu oraz jego nastrój. W tak zwanych „ciemniejszych miesiącach”, np.: okresu jesienno-zimowego, kiedy niedobór światła jest znaczny, często doskwiera choroba afektywna sezonowa ( w największym uproszczeniu – chandra).
Wiele badań potwierdza : oświetlenie wewnętrzne naszych mieszkań, również ma wpływ na nasze samopoczucie! Jeden z testów pokazał, że intensywnie jasne światło wpływa na poczucie naszego ciepła, pomimo że temperatura pomieszczenia nie zmienia się. Stąd tez powstał termin trapi światłem, gdzie naukowcy dowiedli jakoby kolor czerwony był jednym z tych, które najmniej uciążliwie wpływają na nasz mózg. Mają na niego jednak wpływ takie barwy jak biały czy niebieski odcień światła, który wpływa na nasze samopoczucie.
Co kiedy nie ma słońca?
Człowiek, nie wykształcił jeszcze technologii, która umożliwiałby kontrolowanie procesami zachodzącymi w pogodzie. Możne jednak zacząć kontrolować oświetleni, które jest zainstalowane w domu czy mieszkaniu. Dobrze dobrane, pozwoli w harmonii z naturalnym cyklem dobowym funkcjonować organizmowi – swoista maksymalizacja zysków przy minimalnych stratach energii! warto w tym celu, zastopować biologicznie właściwe żarówki LED, których fale świetlne będą dostrojone do naturalnych procesów zachodzących w ciele człowieka.