Taśmy LED

Taśmy LED są obecnie jednym z popularniejszych rozwiązań, z powodzeniem wykorzystywanym w domach prywatnych jak i placówkach publicznych. Służą one do oświetlenia sufitów, ogrodów czy wystaw reklamowych. Pole do manewru jest wielkie i tylko od fantazji i umiejętności ich posiadacza zależy w jaki sposób zostaną wykorzystane.

Taśma-led

Rys.1 - Taśma Led - Kreskami zaznaczono miejsca cięcia

Budowa i zastosowanie

Nie jest niczym nowym, że do produkcji taśm led, są wykorzystane diody powierzchniowe, których parametry są różne w zależności od przeznaczenia. Najpopularniejszymi modelami są taśmy:

  • SMD3528 oraz  SMD5050- służą głównie do dekoracyjnego oświetlenia luster, pólek, mebli, witrynek, gablot; Mogą również stanowić źródło oświetlenia korytarzy, holi lub podwieszanych sufitów.
  • Różnica pomiędzy jednym a drugim modelem jest taka, że SMD5050 emituje do trzech razy więcej światła. Jest to niewątpliwie zaletą modelu, co niestety wiąże się ze znacznie większym poborem prądu.

Standardowe taśmy zbudowane są z modułów, składających się z trzech diod, oraz opornika. Elementy te są umieszczone szeregowo na elastycznym tworzywie PCB. Ważnym jest zaznaczenie, ze taśmę LED można bezpiecznie ciąć nożyczkami, a najmniejsza jednostką podziału taśmy są własnie moduły składające się z trzech diod.

Taśmy zasilane są zazwyczaj napięciem 12 V DC, ale istnieją tez inne opcje, dostosowane np.: w motoryzacji. Taśmy led, zwyczajowo sprzedawane są nawinięte na rolki a ich długość wynosi 5m. Za takiej powierzchni, ulokowanych jest ok. 300 diod. Pobór prądu taśmy, klasyfikuje się w wyniku 4.8 W/mb. Na rynku dostępnych jest tez wiele niestandardowych,  często zaledwie kilkunasto centymentrowych taśm, które wykorzystuje głownie przemysł reklamowy do podświetlania kasetonów lub jako delikatnie akcentujący światłem efekt.

Zasilanie

Jest to jeden z najbardziej istotnych elementów całej instalacji wykorzystującej technologię LED. Jego głównym zadaniem musi być długotrwałe i bezawaryjne działanie. Jego okres pracy musi osiągnąć co najmniej 50 000 h ( ok 6 lat), ponieważ taki okres czasu jest prognostyczny dla diod LED. Dlatego jego zakup musi być przemyślany a co najważniejsze dostosowany do specyfiki instalacji.

Zasilacz dobieramy do instalacji głownie biorąc pod uwagę zagęszczenie diod na pasku oraz poboru mocy jaki będzie potrzebny do zasilenia danego odcinka. Amatorom odradzamy dobieranie zasilacza na własną rękę. Lepiej jest to zlecić jakiejś doświadczonej firmie, która sama skomponuje zestaw składający się z TAŚMY LED oraz ZASILACZA. Dobieranie urządzeń na własną rękę może być niebezpieczne.Co do montażu przygotowanego zestawu, nie powinien mieć problemu każdy doświadczony elektryk. Pamiętajmy, że należy zachować szczególną ostrożność montując jakąkolwiek instalację elektryczną.

Jak było wspominane krok wyżej, standardowa długość taśm,y w rolce wynosi 5m, jednak spotykane są dłuższe wersje. Warto mieć na uwadze, że taka długość może być niewystarczająca. Należy wtedy połączyć kilka fragmentów taśmy ze sobą, aby estetycznie przygotować wymarzoną iluminację świetlną.

Taśma led z zasilaczem

Rys. 2 - Taśma LED z podłączpnym zasileczem

Kolorystyka

Taśmy led oferowane są zwyczajowo w podstawowych kolorach. Jest to:

  • biały ( 5700 – 6000K);
  • biały ciepły (2700 – 3300K);
  • niebieski;
  • czerwony;
  • żółty;
  • różowy;

Intrygującym modelem jest zastosowanie kontrolera sterującego kolorystykę RGB. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie dowolnej barwy o pożądanym natężeniu światła. dzięki tej opcji, wzrastają możliwości zastosowania taśm LED.

 led

Rys.3 - Taśma led - mnogość kolorystyczna

 Jak to w świecie bywa, kiedy jeden produkt dobrze się sprzedaje, natychmiast pojawiają się do niego gadżety czy inne dodatkowe akcesoria. Nie inaczej jest w przypadku taśm LED. Ich rosnąca popularność sprawiła, że pojawiło się mnóstwo akcesoriów, które są wykorzystywane do montażu. Oprócz sterowników RGB czy urządzeń takich jak zasilacz, czyli stanowiących integralną całość z taśmą, powstały dla nich specjalne profile, o których możecie również poczytać na tej stronie. W połączeniu z nimi znajdują szersze zastosowanie np.: wszędzie tam gdzie narażone są na uszkodzenia mechaniczne czy zawilgocenie. Specjalnie uszczelniane profile dają szereg zastosowań, które można wdrożyć dowolnie w zależności od pomysłu i kreatywności.

 Zabezpieczenia IP

IP, (International Protecting Rating”), jest to system, który oznacza stopień ochrony obudowy sprzętu, przed niebezpiecznym dla niego wnikaniem wilgoci lub drobnych materiałów. Oznaczenie kodu, zazwyczaj skąłda się z:

  • liter IP;
  • dwóch cyfr;
  • dwie dodatkowe litery uzupełniające;

Poniższe przykłady, omówią pokrótce wybrane poziomy szczelności, które posiadają taśmy LED. W przypadku nich, zastosowane sa tylko 2 pierwsze cyfry.

  • IP20 – Taśmy led, oznaczone tym symbolem posiadają ochronę przed ciałami o wielkości ponad 12,5 mm, natomiast nie posiadają ochrony przeciw wilgoci. Preferowane zastosowanie profilu led!
  • IP21 – Taśma taka posiada dodatkowo ochronę przed kroplami wody, które spadają pionowo;
  • IP23 – Taśma posiada ochronę przed kroplami, które padają pod kątem 60 stopni;
  • IP33 – Taśma posiada zabezpieczenia przed ciałami o wielkości ponad 2,5 mm oraz przed deszczem spadającym pod kątem 60 stopni do pionu;
  • IP41  – Urządzenie posiada zabezpieczenie przed ciałami o wielkości ponad 1mm oraz przed kroplami deszczu padającymi z góry;
  • IP44 – Zapewniona jest ochrona przeciwko kroplami deszczu padającymi ze wszystkich stron oraz przed ciałami o wielkości 1mm;
  • IP54 – ochrona przed wnikaniem pyłu w ilościach które nie zakłócają pracy urządzenia. Dodatkowo ochrona przed deszczem;
  • IP68 – całkowita ochrona przed wnikaniem pyłu oraz przed wniknięciu wilgoci w przypadku całkowitego zalania;

 

Back to top