Profile LED

Oświetlenie LED szturmem zostaje wprowadzane w dekoracji różnego rodzaju wnętrz – od pomieszczeń domowego zacisza po przestrzenie użytkowe czy biurowe. Często oświetlenie tego typu stosuje się tez jako dekorację wnętrza. Ciekawie oświetlone schody, meble, podwieszane sufity wprowadzają do pomieszczenia nowoczesny i innowacyjny wygląd. Szczególnie popularne jest użycie taśmy LED, wraz ze specjalnym profilem, w którym jest zamontowana. Profile LED maja trzy zasadnicze funkcje:

  • Estetyka;
  • Bezpieczeństwo;
  • Zmiana światła;

Użycie odpowiedniego profilu LED zwiększa potencjał zastosowań w aranżacji wnętrz, co przekłada się niewątpliwie na kwestie estetyczną. Przyjmuje on postać wklęsłej rynienki, w której montowane są diody, oraz matowej osłony która wykonana jest ze zwykłego szkła akrylowego (pleksi). Potocznie, nazywane są one też jako profile alu LED, lub listwy aluminiowe LED. Stosuje się je w kilku celach:

  • wykończenie elementów;
  • nadanie ciekawego wyglądu i estetyki instalacji oświetleniowej;
  • podwyższenie poziomu bezpieczeństwa wynikającego z użytkowania taśm LED w nich zamontowanych;
  • odprowadzenia temperatury wydzielanej przez taśmy LED;

Podstawowe parametry budowy

Profile LED, to nic innego jak jak podłużne płaszczyzny wykonane zazwyczaj z aluminium, które dzięki procesowi anodowania jest pokryte cienką warstwą tlenku aluminium (Al2O3), który zapobiega zachodzeniu procesu korozji. Dodatkowo trwały i zabezpieczony profil odporny jest również na niekorzystne działanie ciepła wydzielanego rzez taśmy LED, podczas gdy przepływa przez nie prąd. Zarzutem, który często pada z ust przeciwników LED’owych zastosowań jest wskazanie na budowę samej taśmy LED. Częste porównanie do lampek choinkowych skłania do zastosowania profesjonalnego profilu, który ukryje to co zbędne a nam pozwoli się cieszyć nowoczesnym wyglądem. Dlatego własnie cieszą się one rosnącym zainteresowaniem.

Standardowe profile, składają się z klosza, zaślepki kończącej profil oraz samego profilu. W zależności od przeznaczenia, będzie to różny kształt oraz rożny typ rozwiązania. Wykorzystanie profili LED’owych, polega na wypełnieniu jego rynienki taśmą LED, a następnie zabezpieczeniu jej kloszem i zamontowaniu do wybranej powierzchni. W zależności od przeznaczenia kształt rynienki oraz samego profilu będzie się od siebie znacząco różnił.

Profil-led1

Rys.1 - Budowa profilu LED. Pomiędzy kloszem a profilem znajduje się miejsce na taśmę LED.

Zadania profili LED

Estetyka

Warto zastanowić się czy zastosowanie profilu LED do maskowania taśm ma sens. Przede wszystkim widoczność elementu. Jeżeli konstruujemy oświetlenie np.: sufitu podwieszanego, gdzie diody jak i cała taśma nie jest widoczna nie ma sensu stosowanie profili. Natomiast jeżeli planujemy oświetlić schody lub meble ( ogólnie miejsca dobrze widoczne), zastosowanie profili LED nada wykończeniu profesjonalizmu i wyglądu.

Profil LED - przykład

Rys. 2 - Przykład zastosowania proflilu LED do oświetelnie mebli

Bezpieczeństwo

Woda i uszkodzenia mechaniczne – jedna z najczęstszych przyczyn skrócenia żywotności taśmy LED. Zastosowanie obudowy, sprawi że nie grozi nam przypadkowe zerwanie taśmy, a co za tym idzie wymiana całego oświetlenia. Ważne jest też dostosowanie odpowiedniej taśmy do danego profilu. Bezcelowe jest używanie wodoodpornych diod w np.: oświetleniu mebli kuchennych, gdyż takie diody będą się przegrzewać i skróci się ich żywotność.

Oddawanie ciepła do otoczenia również jest istotnym elementem.  Każdy z profili  został specjalnie tak zaprojektowany, aby działał jak „radiator” i umiejętnie rozpraszał dzieło, które następnie zostaje wyemitowane do środowiska.

Zmiana światła

Zastosowanie profilu LED nie tylko znakomicie maskuje taśmę LED, ale również modyfikuje ich światło. Pozwala to na uzyskanie jednolitego strumienia światła. Może być to istotne w optymalizowaniu strumienia światła. Istnieje szans na zmienienie również kąta padania oświetlenia, dzięki czemu można stworzyć ciekawie wyglądające iluminacje i efekty.

W ofercie wielu firm dostępne są klosze na profile, które w rożny sposób modyfikują emitowane światło. Najczęściej dostępne są:

  • klosz transparentny – emituje więcej światła, przy jednoczesnej widoczności diod LED.
  • klosz szroniony/mrożony – rozprasza światło, zmniejsza odbicie światła taśmy LED;
  • klosz mleczny– stosowane do rozproszenia światła, którego przepuszcza mniej kosztem niewidoczności diod LED. Jego intensywność spada o ok. 20%, co nie jest dużym odsetkiem.

rodaje-kloszy

Rys. 3 - rodzaje kloszy do profili LED

Montaż jest prosty

Montaż prostych rozwiązań z wykorzystaniem profili LED nie jest skomplikowane. Trwale i estetycznie zamontowane, zmienią wystój wnętrza nie do poznania. Pierwszym krokiem jest przede wszystkim mocowanie profilu. Możemy to wykonać na.:

  • przykręcając profil na stałe do wybranej powierzchni;
  • montowanie za pomocą uchwytów montażowych;
  • użycie dwustronnej taśmy ( jedno z najmniej trwałych rozwiań).

Warto zaopatrzyć się we wkrętarkę i wkręty z płaską główką, co zaowocuje zlicowaniem ich powierzchni z płaszczyzną profilu. jest to dość istotne,m przy późniejszym przyklejaniu taśmy LED. Miękkie aluminium pozwoli nam na błyskawiczne przykręcenie profilu, nawet bez wywiercania dodatkowych otworów na wkręty.

Montaż

Rys.4 - Przykład montazu za pomocą wkrętarki

Do zamocowanego profilu możemy zamontować nasza taśmę LED. Nie wolno zapomnieć o odtłuszczeniu powierzchni, gdyż pozwoli na to wkleić pasek trwale i pewnie.Kolejnym krokiem jest zamontowanie zaślepki z pleksi, odpowiednio skróconej do zastosowania zaślepek kończących profil. W sieci dostępnych jest mnóstwo artykułów oraz poradników na temat montazu profili oraz taśm LED. Od prostych, trywialnych rozwiązań po ambitniejsze zastosowania. Inwencja twórcza zależy tylko i wyłącznie od autora danego projektu.

 

Back to top