Profile aluminiowe LED

Spośród wszystkich profili aluminiowych, które są dostępne w katalogach najpopularniejszych ich producentów, wyklarowało się kilka poszczególnych grup produktów. Każda z nich znajduje zastosowanie w innych miejscach i służy do zupełnie rożnych celów. Dlatego przed zakupem odpowiedniego profilu LED, warto zastanowić się nad jego przeznaczeniem.

Podział aluminiowych profili LED*

Profile wpustowe

Służą one miedzy innymi do montowania w miejscach trudno dostępnych miejscach np.: rowki pomiędzy ścianą a podłogą, rynienki pomiędzy płytkami. takie rozwiązanie można z powodzeniem zastosować do oświetlenia schodów lub chodników – wtedy nie mamy obaw, ze ktoś przez przypadek się o nie potknie. Po prostu nasze oświetlenie znajduje się niżej niż poziom podłogi. Ciekawie komponują się również zamontowane w płytkich żłobieniach mebli jako dodatkowa ich dekoracja.

Przykłady

LED MICRO-K: Pozwala on na ukrycie go w najcieńszych ściankach mebli, o dosyć małych przekrojach. Służy do akcentowania oświetlenia ( meble, szafki kuchenne, schody). Stosując odpowiednie uszczelnienie, można zastosować go do niektórych elementów architektury zewnętrznej. Montaż odbywa się za pomocą kleju lub taśmy dwustronnej.

Jego szerokość wynosi nie więcej niż 10.8 mm wraz ze źródłami światła LED.

MICRO-K

Rys. 1 - Profil Micro-K

LED PDS 4-ALU (zastosowanie uniwersalne): można go wykorzystać przy budowie niewielkich opraw oświetleniowych uniwersalnego zastosowania.  Przydatny w podświetlaniu mebli lub schodów a po uszczelnieniu można oświetlać nim np.: elewacje budynków lub ogrody.

Profil-led2

Rys. 2 - Profil PDS 4-ALU

Profile nawierzchniowe

Nazwa tych profili nie kłamie – wykorzystywane są one wszędzie tam, gdzie możliwe jest „wypuszczenie” profilu ponad powierzchnię mocowania. Najczęściej stosuje się ja przy oświetleniach sufitów, rzadziej natomiast przy progach czy schodach gdzie istnieje możliwość potknięcia się o wystające elementy rowku.

Przykłady:

LED MICRO-ALU: jest przydatny w oświetlaniu mebli, szafek, witryn, wnęk sufitowych itp. Można go stosować wszędzie tam, gdzie wystające elementy nie będą z niczym kolidować. Profil, przymocować do podłoża można za pomocą taśmy dwustronnej lub specjalnych, preferowanych mocowników. Zastosowanie zaślepek, chroni taśmę LED przed niepożądanymi zabrudzeniami. Istniej możliwość uszczelnienia i zastosowana przy oświetleniu zewnętrznych budynków czy roślin.

LED - MICRO-ALU

Rys. 3 - Profil Micro-Alu

LED STOS-ALU: Profil stosowany głownie w pomieszczeniach, do podłoża można go przytwierdzać za pomogą taśmy dwustronnej, kleju montażowego lub wkrętów. Instalacja jest łatwa i trwała. W przypadku ścianek z karton-gipsu należy zastosować sprężyny PDS oraz podkładki zabezpieczające. W sprzedaży można spotkać uszczelnione profile, do stosowania zewnętrznego.

LED STOS-ALU

Rys 4. - profil Stos-Alu

LED TRIADA: profil wykonany z wysokogatunkowego, podwójnie anodowanego aluminium. Zbudowany jest z trzech rynienek, w których taśmy LED nie mogą przekraczać szerokości 12.8 mm. Warto zastosować zaślepki chroniące przed zanieczyszczeniami. Można kupić wersję uszczelnioną do aranżacji zewnętrznych instalacjo oświetleniowych.

LED - TRIADA

Rys 5. - Profil Triada

Profile kątowe

Wykorzystuje się do oświetlenia kątów, które tworzą ze sobą równoległe powierzchnie np.: pomiędzy ścianą a sufitem, podłogą lub ścianą. z tego względu przyjmują one postać listwy trójkątnej, co wyróżnia je spośród pozostałych paneli LED.

LED GLAD-45:  jego światło skierowane jest pod kątem 45

Profil LED - GLAD-45

Rys. 6 - Profil Glad-45

LED KUBIK-45: jest on tak ukształtowany, że światło w nim zamontowane, może być kierowane na zewnątrz lub do wewnątrz profilu led. Można z nich zbudować kinkiety, lampy wiszące oraz stojące. Możliwe jest zbudowanie konstrukcji, zbudowanych z wielu prostopadłościennych form szkieletowych. Idealnie nadają się do budowy dwuwymiarowych świecących ramek.

Rys. 7 - Profil Kubik-45

W wielu sklepach internetowych, można też, oprócz standardowych rozwiązań, spotkać profile LED nietypowe, o rożnych kształtach czy zastosowaniach. Istnieją profile do oświetlania tafli szkła, wgłębień oraz innych tworzyw czy powierzchni. Wachlarz zastosowań Profili LED jest zatem tak wielki, ze ich wykorzystanie i ulokowanie w danym miejscu zależy tylko i wyłącznie od naszej inwencji twórczej i odrobiny czasu poświęconej na połączenie wszystkiego w całość.


*prezentowane przykłady stanowią opis wybranych profili LED.

Back to top