OLED, jest nowoczesną technologią, która opiera się na wykorzystaniu diod organicznych (Organic Led-Emitting Diode). Światło jest w nich wytwarzane za pomocą związków organicznych (polimerów). Technologia OLED jest bardzo zbliżona w działaniu do zasad funkcjonowania diod LED, natomiast w ich działaniu wyróżnia się elementy, które je różnią. Obecnie, technologia OLED wykorzystywana jest do produkcji ekranów oraz wyświetlaczy, jednak niewykluczone, że metoda ta zostanie wkrótce wykorzystana w projektowaniu oświetleni, ponieważ są już w tym zakresie prowadzone badania.
OLED zastąpi LED?
W przypadku obu metod, wytwarzane światło powstaje w wyniku pomieszania się nośników ładunków z jednej warstwy przewodnika do drugiej. W przypadku technologii OLED, półprzewodnik wykonany jest z większym współczynnikiem przepuszczanego światła. Dlaczego tak się dzieje? Wytłumaczenie jest bardzo proste. pomiędzy katodą (+) a anodą (-), zainstalowana jest warstwa polimerów, które przewodząc prąd, umożliwia elektronom sprawny ich przepływ z warstwy do warstwy. Parametry świetlne i elektryczne diod OLED są na tyle rozległe iż zakłada się wykorzystanie ich jako nowych źródeł światła. Metody, nad którymi pracują architekci mogą zrewolucjonizować przemysł oświetleniowy. Specjaliści zapewniają, że diody OLED mogą świecić ponad 20 000 godzin, co jest wynikiem naprawdę imponującym! Zakłada się, że będzie możliwość użycia metody wszędzie tam, gdzie trudno będzie zastosować inne źródła osiedlenia np.: przy rozświetlaniu nowoczesnych brył architektonicznych budynków.
Jaka przyszłość?
Faktem jest, że zarówno LED jak i OLED są niezwykle szybko rozwijającymi się dziedzinami. Implementacja oświetlenia LED’owego na ulicach stanie się powoli normą. Kuszą przede wszystkim oszczędności, które są znaczące w porównaniu z tradycyjnym oświetlaniem. Swój moment sławy będzie miał na pewno rozwój diod organicznych i kto wie czy nie zapomnimy o żarówkach szybciej niż nam się wydaje?