Budowa większych budynków niż domy wymaga odpowiednich technik budowy. Przykładowo budując hale magazynowe należy skorzystać z takiej techniki, jak deskowania stropowe. Jest to metoda tworzenia stropu, która polega na postawieniu mniejszych rusztowań, tworzących strop i jednocześnie podłogę na kolejnym piętrze. W ten sposób deskowania stropowe są technologią, umożliwiającą bardzo szybkie i sprawne budowanie kolejnych pięter. Tej technologii raczej nie używa się w domach, częściej jest stosowana w budowie hal, magazynów czy galerii handlowych. Jakie jeszcze technologie są stosowane w budowie większych obiektów?

Rosnąca popularność druku 3D budynków

Jak się okazuje coraz częściej firmy budowlane sięgają po technologię druku 3D w budowaniu większych i mniejszych budynków. Jest to metoda polegająca na wylewaniu betonu maszyną, która posiada zakodowany sposób wylewki. Czyli do urządzenia wprowadzamy projekt budynku, jego obraz trójwymiarowy i następnie ramię urządzenia wylewa beton lub inny materiał wedle danych w programie. Tego typu urządzenia są duże i poruszają się na wcześniej przygotowanych szynach. Plusem tego rozwiązania jest fakt, że do pracy potrzeba znacznie mniej ludzi, a praca może być wykonywana w zasadzie cały czas. Pozwala to znacząco obniżyć koszty budowy. Technika ta sprawdzi się w średnich rozmiarach budynkach, ponieważ nie ma jeszcze tak dużych maszyn, aby móc w ten sposób postawić halę czy magazyn. Jednak jest to innowacyjna technika, która jest stale ulepszana i usprawniana, zatem pewnie w ciągu nadchodzących lat możemy spodziewać się rozwoju tej technologii. Obecnie jest to ciekawe rozwiązanie również dla inwestorów czy osób szukających pomysłów na swój biznes. Dystrybucja i wypożyczanie tego typu urządzeń może okazać się lukratywnym biznesem w ciągu najbliższej dekady i może naturalnie wyprzeć ekipy budowlane. Wówczas cenne okażą się projekty budynków, które będzie można wprowadzić do dużej drukarki 3D i to właśnie one staną się często zamawianym produktem. Jest to więc także ciekawa alternatywa dla projektantów, którzy nadal projektują budynki w tradycyjny sposób.

Budownictwo naturalne

Inna metoda, która powoli staje się coraz bardziej popularna to budownictwo naturalne. Chodzi tutaj o wykorzystanie surowców w pełni biodegradowalnych do stawiania nowych budynków. Takimi materiałami mogą być słoma, glina czy konopie. Są to bardzo trwałe materiały, które nie odstają swoimi parametrami od betonu, cegieł czy innych tradycyjnych materiałów budowlanych. Budowa z kostek słomy pozwala na postawienie zarówno większych jak i mniejszych budynków. Wbrew powszechnej opinii materiały naturalne dobrze izolują przed zimnem, pozwalając też jednocześnie na łatwe ogrzanie czy chłodzenie budynku wedle potrzeb. Dzieje się tak dlatego, że tego typu materiały zachowują się zgodnie z rytmem natury, czyli trzymają ciepło gdy na zewnątrz jest zimno i oddają ciepło, gdy na zewnątrz jest ciepło. Dzieje się tak, ponieważ tego typu materiały są bardziej żywe niż cement.

Back to top