Kiedy pierwszy raz ma miejsce śmierć bliskiej osoby, wówczas osoby spokrewnione mogą nie wiedzieć, w jaki sposób zorganizować uroczystość pogrzebową. Często sama śmierć jest szokiem na tyle dużym, że wszelkie kwestie materialne i organizacyjne są trudne do podjęcia. Z tego względu pracownicy domów pogrzebowych muszą wykazać się dużą empatią i powinni także być w stanie przejąć inicjatywę od klienta, aby w jak najmniejszym stopniu odciążyć go z ilości obowiązków i niezbędnych ustaleń. Nie jest to proste, ponieważ pewne rzeczy zwyczajnie trzeba załatwić i ustalić. Dlatego dobrą decyzją jest oddelegowanie formalności pogrzebowych do dalszych członków rodziny, dla których żałoba nie jest aż tak silnym ciosem w sensie psychicznym i które są w stanie zwyczajnie zaopiekować się wszelkimi formalnościami. O czym trzeba zatem pamiętać organizując uroczystość pogrzebową?

Ciało osoby zmarłej

Jeśli dana osoba zmarła poza granicami naszego kraju, wówczas potrzebny będzie także przewóz zwłok z zagranicy. Jest to specjalna usługa, którą można zlecić w niektórych domach pogrzebowych lub w wyspecjalizowanych w tym firmach. Zależnie od kraju, w którym doszło do śmierci będzie wyglądać ilość i forma niezbędnych formalności. Jeśli osoba zginęła w wypadku, wówczas policja danego kraju będzie decydować o tym, czy i kiedy udostępnia zwłoki rodzinie zmarłego. Ciało może być badane dłużej w różnych krajach, zależy to od procedur policji w danym kraju. Sam przewóz zwłok z zagranicy wymaga podpisania wielu dokumentów, potwierdzających tożsamość osoby zmarłej. Najczęściej międzynarodowy transport zmarłych ma miejsce drogą lotniczą, co również generuje dodatkowe koszty dla rodziny. Po transporcie ciało należy odpowiednio przygotować do pogrzebu. Wówczas rodzina powinna dostarczyć ubrania osoby zmarłej, w których ciało będzie mogło zostać pochowane lub skremowane, zależnie od decyzji rodziny. Znalezienie odpowiednich ubrań może być trudne, ponieważ jest to emocjonalnie duże przeżycie. Dlatego również rekomenduje się, aby zajęła się tym dalsza rodzina zmarłego.

Uroczystość pogrzebowa

Przed pogrzebem należy wybrać księdza i cmentarz, gdzie dojdzie do pochówku, a także kościół, w którym zostanie odprawiona msza w intencji zmarłego. Ważne jest, aby ktoś z rodziny przygotował mowę pogrzebową, jaka zostanie wygłoszona w trakcie uroczystości. Zaleca się skorzystanie z usług osób, które specjalizują się w pisaniu tego rodzaju przemówień. Oczywiście nie chodzi o to, aby członek rodziny sam nie przygotował treści, tylko o to, aby copywriter wygładził dany tekst i nadał mu odpowiedni charakter. W końcu nie każdy posiada zdolności literackie i nie każdy jest w stanie płynnie przelać swoje myśli i uczucia na papier. Należy także ustalić czy po uroczystości pogrzebowej będzie miała miejsce stypa. Z reguły jest to dość kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dodatkowej organizacji, jednak osoby biorące udział w stypie często mówią, że miało to dla nich duże psychiczne znaczenie. Możliwość spokojnej rozmowy o zmarłym pozwala odpowiednio się z nim pożegnać.

Back to top