Źródła oświetlenia LED, oraz wszystkie akcesoria jakie rozszerzają jego zastosowanie, zostały określone jako znacznie bezpieczniejsze dla człowieka niż tradycyjne źródła światła. Główną zaletą urządzeń, są ich cechy konstrukcyjne, mianowicie fakt, że nie zawierają one żadnych substancji szkodliwych takich jak rtęć. Kolejnym istotnym czynnikiem jest brak występowania iskrzenia, czyli w wypadku niekontrolowanego ulotnienia się gazu, nie nastąpi przeskoczenie iskry powodującej zapłon co w konsekwencji doprowadza do wybuchu. O tych parametrach powinniśmy każdorazowo dowiedzieć się z danych produktu dostarczonych w instrukcji producenta.

Należy jednak kilka kroków powiedzieć na temat zagrożeń będących następstwem korzystania z oświetlenia mieszkania LED’ami. Pierwszym zagrożeniem, jest ich niepoprawne wykorzystanie oraz eksploatacja. Przykładem może być montaż niektórych typów świetlówek LED. Podczas montażu może nastąpić ryzyko porażenia prądem elektrycznym Pomimo, że zagrożenie wysapując raczej sporadycznie, nie może być bagatelizowane. O ile samo porażenie może być lekkie, o tyle np.: upadek z wysokości podczas montowania takiego sprzętu może być bardzo niebezpieczny dla zdrowa a nawet życia. Takie same względy bezpieczeństwa nalezy wziąć pod uwagę przy montażu  opraw sufitowych, naświetlaczy, modułów led, paneli sufitowych itp.

Każdy kto choc raz spotkał się z technologia LED, wie jak istotne jest chłodzenie całego układu. Nieodpowiednie, niedostosowane do specyfiki naszego oświetlenia chłodzenie, może doprowadzić do uszkodzenia całej instalacji lub w najgorszym przypadku do pożaru. Szczególnie na takie zagrożenie narażeni mogą być użytkownicy, którzy bez odpowiednich kompetencji zabrali się za montaż LED’ów. Należy skonsultować się z elektrykiem czy aby nasza instalacje spełnia wymogi bezpieczeństwa.

Kolejnym istotnym czynnikiem, jest często pomijana kwestia uziemienia przewodu.Warto zdać sobie sprawę z tego, że większość przewodów ma instalację 3G – trójprzewodową, gdzie zółto-zielony nalezy własnie umiejscowić w instalacji uziemienia. Zapewni to trwała i bezpieczną pracę.

Wiele źródeł internetowych podaje, jakoby światło led, a co najmniej kilka jego odcieni szkodzi na wzrok. Szczególne zagrożenie, jak podaje wielu, może nastąpić przy wykorzystaniu światła z odcieniami niebieskiego. Jest to jeden z popularnych mitów, ponieważ każdy wie, że kolor niebieski wchodzi w skład światła widzialnego, które nie szkodzi na wzrok. Skąd jednak wziął się ten mit? Stąd, że wielu nieuczciwych producentów, którzy nie przestrzegają wymagań zgodnie z obowiązującymi przepisami, może wprowadzić na rynek produkt który faktycznie może uszkodzić wzrok. Wystrzegajmy się zatem tanich podróbek od niesprawdzonych sprzedawców, a wszystko będzie dobrze.

Back to top