To jest niemal pewne – oświetlenie LED w najbliższych latach wyprze z rynku energożerne i tradycyjne żarówki. Powodem oddania starego oświetlenia do przysłowiowego lamusa, jest głownie chęć osiągnięcia jak największej oszczędności. Każda oszczędność, niesie za sobą szeroko rozumiany zysk – nie tylko finansowy ale również ekologiczny. Mniejsze zużycie prądu, to mniejsza dewastacja środowiska wynikająca z nadprodukcji szkodliwego dla organizmów CO2 ( ditlenek węgla).

Sytuacja wymiany oświetlenia, dotyka już ni tylko gospodarstwa domowe ale również kompleksy miejskie. Z roku na rok, miejskie nocne zakamarki zaczynają „świecić” przy ożyciu oświetlenia LED. Usuwając stare oświetlenie, samorządy terytorialne w skali roku mogą oszczędzone w ten sposób pieniądze, zainwestować w rozwój gminy czy powiatu.  Oszczędności sięgają niema 70%, co w przypadku najbiedniejszych ośrodków jest nie lada zyskiem.

Jednym z miast, gdzie stare oświetlenie staje się powoli przeszłością jest Kraków – na wymianie oświetlenia, miasto zaoszczędziło ponad 1 milion złotych.

A co z mieszkaniem? Czy idąc tym tokiem rozumowania, możemy pozwolić sobie na jednorazową inwestycję wymiany starych żarówek na te LED;owe, a potem cieszyć się oszczędnościami? Oczywiście, że można to zrobić! Co prawda mikro i makro ekonomia rządzą się rożnymi prawami, ale nie zaszkodzi zastosować niektóre z nich w swoim gospodarstwie domowym. Obecnie notuje się wyraźny spadek ceny oświetlenia LED, dlatego wymiana oświetlenia jest tańsza niż jeszcze kilka lat temu. Dzięki temu, że technologia stale się rozwija, jakość tych produktów jest również niewątpliwie lepsza. Wystarczy zainwestować, aby potem cieszyć się oszczędnościami i niższymi rachunkami za prąd.

Kolejne pytanie brzmi, ile tak na prawdę zostanie nam w kieszeni?  Jedno jest pewne – zależny to oczywiście ile źródeł oświetlenia wymienimy. Warto jednak zaznaczyć, że nawet super oszczędna instalacja nie zda egzaminu, jeżeli w mieszkaniu pozostaną stare nawyki. Chodzi między innymi o wyłączenia światła po opuszczeniu pomieszczenia. Wnioskuje się, że gruntowna wymiana oświetlenia, może przynieść w skali roku szczenność dochodzącą do 50 złotych na jednej żarówce. nie zapominajmy, że w skali kliku lat mogą to być naprawdę wielkie kwoty!

Back to top