To że technologia LED jest jedną z najszybciej rozwijających się technologi na świecie wiadomo już nie od dziś. Na ten temat było już mówione wiele. Długofalowe oszczędności wynikające z zastosowania diod LED są jednym z najczęściej powtarzanych argumentów, które przemawiają za wykorzystaniem świateł LED. Dziś wykorzystuje się je już nie tylko do produkcji oświetlenia, ale również w innych celach. Powstały już pierwsze telewizory z oświetleniem LED, drukarki oraz skanery. u schyłku lat 80 w Europie pojawiły się drukarki, które zamiast wykorzystywać standardową metodę drukowania, w której mechanizm składał się z lasera i soczewki, wykorzystano macierz zbudowaną z diod LED. Do dziś, sprzedano blisko 4 miliony takich drukarek. Zasada działania drukarki jest następująca:

  • obraz powstający na bębnie zostaje podświetlony za pomocą diod;
  • następnie bęben przyciaga toner do podświetlonego arkusza papieru;
  • podczas przejścia papieru, toner jest przesuwany na arkusz i utrwalany za pomocą wysokiej temperatury;

Drukarki LED mają wiele zalet. Jedną z nich jest przede wszystkim wielkość urządzenia. Drukarki takie charakteryzują się zgrabnymi, niewielkimi rozmiarami. Fakt zastosowania takiej technologi jest znaczący, przede wszystkim z punktu widzenia jakości wydruku. Macierze LED mogą być ułożone obok siebie i drukować dokumenty w rozdzielczości 1200 dpi. Możliwy jest również wydruk tz. jednoprzebiegowy, bez kilku przejść jak w przypadku drukarek laserowych.

Drukarki laserowy składają się z wielu ruchomych elementów, które do swojego działania potrzebują miejsca. Dlatego własnie te urządzenia są tak wielki i masywne. Dodatkowo wszystkie te części są bardzo mało odporne na wstrząsy spowodowane np.: ich przenoszeniem lub przewożeniem. Istotna zaletą drukarek LED jest również ich szybkość przetwarzania i druku. Jest on znacznie szybszy w porównaniu z drukarkami laserowymi. Na sprzęt te nałożona jest gwarancja użytkowania. Warto wspomnieć że jest ona bezpłatna, co można uznać za zaletę produktu.

 

 

Back to top