Światło – jest z nami obecne zawsze. Od zarania dziejów ludzie poszukiwali sposobów na to, aby w prosty sposób oświetlić swoje domostwa. Mniej lub bardziej skutecznie, do tego celu wykorzystywano rożne metody. Podzielmy zatem życie człowieka względem okresów, kiedy przechodził prze wszystkie fazy wytwarzania światła, aż do teraz, kiedy oświetlenie LED jest z nami obecne na co dzień.

 

1. Faza ognia

Jest to jedna z pierwszych metod na oświetlanie domostw. Ogniska, pochodnie, świeczki czy lampy naftowe – wszystko to co się spala możemy zaliczyć właśnie do tej fazy. Choć nie idealne, służyło ludziom długo. Było ono uciążliwe, gdyż wymagało kontroli zarówno od strony bezpieczeństwa jak i od strony technicznej – bez odpowiedniego paliwa ogień szybko gasł. Trzeba było wymyślić coś lepszego.

2. Faza żarówki

Przyjęło się sadzić, że w fazę ta wprowadził nas niejaki pan Thoms Edison, ogłoszony twórca oświetlenia żarowego. Przed nim kliku naukowców próbowało swoich sił, jednak z marnymi skutkami. Dziś technologie ojca żarówki, zmodyfikowana wykorzystujemy do dziś. Warto wspomnieć że pierwsza żarówka dawała światło zaledwie 8 minut, co w porównaniu z dzisiejszym sprzętem jest niesamowicie krótko.

Wada tego oświetlenia było i jest jedno – znacząca cześć energii dostarczanej do żarnika jest przetwarzana na ciepło a nie światło przez co straty mogą być liczone w milionach.

3. Faza lamp wyładowczych

W poszukiwaniu oszczędności, naukowcy wprowadzili na rynek trzeci typ oświetlenia, jakim były lampy wykładowcze. Najogólniej mówiąc, lampa ta działa wg. wzoru:

GAZ + WYSOKIE NAPIĘCIE = ŚWIATŁO!

Tutaj zaliczyć można do tej fazy wszelkie świetlówki czy palniki ksenonowe. W zasadzie po tej fazie nastąpił zastój, aż do czasu wynalezienia oświetlenia LED.

4. Faza oświetlenia LED

Najnowsza i stale rozwijana faza oświetlenia dotyczy oświetlenia LED’owego. Znów używając uogólnienia, zasada działania diody LED polega na bezpośredniej przemianie prądu elektrycznego w światło. W każdej diodzie zamontowany jest odpowiedni półprzewodnik, przetwarzający prąd.

Dziś technologia LED jest co raz częściej wykorzystywana przez osoby prywatne jak i przedsiębiorców, ponieważ jest to oświetlenie najtańsze w eksploatacje ze wszystkich. wiele źródeł, podkreśla oszczędności jakie wynikają z używania oświetlenia LED. Warto zastanowić się nad wymianą starych żarówek na LEDy’y!

Back to top