Niewielu z nas wie, że twórcy diody LED emitującej niebieski kolor, w roku 2014 otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Nagrodzeni zostali trzej naukowcy pochodzący z Japonii – Isamu Akasaki, Horoshi Amano i Shuji Nakamura. Dlaczego jednak ich wynalazek był tym przełomowym?
Pierwsze zaproponowane przez wymienionych naukowców oblicze diody LED zaprezentowali oni światu w latach ’90 tych zeszłego wieku. Można powiedzieć, że odkrycie to stało się podwaliną pod następne, pogłębione badania nad półprzewodnikami emitującymi światło. Główną oraz niepodważalna zalet tego oświetlenia jest jego energooszczędność. Wypierając powoli oświetlenie żarowe oraz niebezpieczne świetlówki, LED’y na stałe zaczynają wpisywać się w mentalność jako tanie i profesjonalne źródło światła. Diodom LED nie straszne jest również częste ich włączanie i wyłączanie – trwałość oraz długi czas eksploatacji jest kolejnym pozytywnym aspektem korzystania z LED’ów.
Pierwsze, czerwone i zielone diody powstały co prawda w latach ’50 tych ubiegłego stulecia, natomiast stworzeni, wydawać by się mogło, diody niebieskiej było przez lata dla naukowców wyzwaniem. W konsekwencji wprowadzenia niebieskiej diody, udało się stworzyć światło białe, mieszając kolory R- red, G-green, B-blue ( czerwony, zielony i niebieski). Kolejnym skutkiem stosowania niebieskich diod LED było powstanie niebieskich laserów. W następnych latach pozwoliło to na zastąpienie nagrywania płyt DVD metodą Blu-ray. Drukarki atramentowe również powoli odeszły do lamusa
Jak jednak naukowcom udało się skonstruować niebieską diodę LED. Starali się oni ją skonstruować w oparciu o azotek galu. Był jednak z nim pewien problem, bowiem naukowcom nie udawało się skonstruować półprzewodnika o pełnej częstości związku chemicznego. Efekty emitowania niebieskiego światła przynosiły dwie metody, badane równolegle przez Japończyków. Dwójka z nich, Akasaki i Amano zauważyli,. że bombardowanie tlenku strumieniem elektronów mikroskopu elektronowego sprawia, ze rośnie on szybciej. Nakamura testował metodę hodowania pierwszej warstwy kryształu w innej temperaturze a kolejne warstwy w innej, wyższej. Obydwa przypadki, dały te same rezultaty, co w konsekwencji przełożyło się na produkcję najtrudniejszego elementu konstrukcji, warstwy typu p.
Ten rewolucyjny wynalazek z pewnością zmienił świat. Już dziś diody LED wpisały się w świadomość ludzi, a następne przeprowadzane badania sprawiają, że jakość emisji światłą i pracy diod LED jest z roku na rok co raz lepszy i bardziej efektywny.