Zapewnienie odpowiednich warunków, podczas użytkowania taśmy LED ma istotne znaczenie. Tylko dzięki zminimalizowaniu ryzyka wystąpienia awarii, będziemy mieli pewność, że nasza taśma będzie pracowała długo bez najmniejszych awarii. Niektóre z awarii, są nie do odwrócenia, co wiąże się z wymianą całej instalacji. Jak zatem dostosować taśmę LED do odpowiednich warunków zewnętrznych lub wewnętrznych?

Pierwszym niezbędnym krokiem, poczynionym przed zakupem taśmy led jest zadanie sobie pytań:

W jakich warunkach będzie pracowała moja taśma? 

Czy otoczenie w jakim zainstalowałem Taśmę LED, może mieć negatywny wpływ na jej poprawną prace? 

Ale w zasadzie co działa negatywnie na taśmy LED? Każdy niewątpliwie zdaje sobie sprawę jak niebezpieczna dla  instalacji jest oczywiście wilgoć. Małe spięcie, spowodowane zawilgoceniem i należy martwić się nad usunięciem usterki bądź przebudową całej instalacji. Nie inaczej mają się uszkodzenia typowo mechaniczne – przetarcia, przerwania czy nieumiejętna instalacja może doprowadzić do awarii.

Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że do nieprawidłowo działania taśm LED ma również wpływ nadmierna temperatura, która jest prze nie wytwarzana. Jak temu zapobiec? Bardzo prosto – dostosowując odpowiednie taśmy LED do odpowiednich warunków użytkowania.

Trochę teorii

Na rynku dostępnych jest wiele standardów taśm LED, które w swojej specyfikacji zawierają oznaczenia zaczynające się od IP XX XX. Kod IP, o którym tu mowa, stosuje się się do oznaczenia stopnia ochrony, jaka zapewnia obudowa urządzenia, przed wnikaniem obcych ciał stałych oraz przede wszystkim wilgoci zabójczej dla delikatnych przewodników. Stosuje się go również do oznaczania pojazdów samochodowych oraz ich części lub tez do oznaczania pustych obudów elektrycznych.

Taśma IP20

Jest to najniższy stopień zabezpieczenia. Taśma o tych parametrach nadaje się do stosowania wszędzie tam, gdzie nie będzie żadnego kontaktu z wilgocią. Jedyną możliwością, gdzie taśma będzie wystawiona na całkowite zalanie, będzie „opakowanie” jej w specjalny, chroniący przed woda profil LED.

Tylko taśmę IP20 można stosować w połączeniu z profilami aluminiowymi oraz wszędzie tam gdzie utrudniona jest wymiana cieplna z otoczeniem. 

Taśma IP65

Sylikonowa powłoka zabezpiecza taśmę przed uszkodzeniami mechanicznymi, dlatego warto użyć jej tam gdzie zagrożenie ich wystąpienia jest wysokie. Nie zabezpiecza ona jednak przed całkowitym zalaniem, a w przypadku zamoczenia wymaga ona osuszenia. Powłoka niestety zabezpiecza też przed oddawaniem ciepła, dlatego montowanie jej w profilach LED może raczej zaszkodzić niż pomóc.

Taśma IP68

Jest ona zaprojektowana do stosowania wyłącznie na zewnątrz. Zasilana jest prądem 230V, natomiast przytoczone wcześniej przykłady dotyczyły taśm o napięciu 12V. Jest zabezpieczona przed działaniem wilgoci, ale nie można stosować jej pod wodą!  Nawet mała nieszczelność może grozić porażeniem a w najlepszym przypadku jedynie przebudowa całej instalacji.

Back to top